A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне підприємство «Комунальне некомерційне підприємство «Тетіївський центр первинної медико-санітарної допомоги»» Тетіївської міської ради

ПРОЄКТ "Відновлення доступу до медичних послуг у громадах Київської області" передбачений, насамперед, для людей, які на даний момент не мають повноцінного доступу до медичних послуг внаслідок збройної агресії рф, та потребують соціальної та медичної

Дата: 25.03.2024 12:10
Кількість переглядів: 8

За підтримки USAID pact та за проектом "Відновлення доступу до медичних послуг у громадах Київської області" благодійна організація "100% життя. Київський регіон" для Тетіївського центру первинної медико-санітарної допомоги придбала і передала, як благодійну допомогу, медичне обладнання на суму 369 527 гривень. В межах проекту Тетіївський ЦПМСД отримав в тимчасове користування три ноутбуки та генератор на суму 102 899 гривень і за 28 000 гривень було придбано доступ до хмарного обміну інформацією для електрокардіографа з набору телемедицини. Також матеріальна база центру поповнилася біохімічним аналізатором крові, УЗД апаратом, дефібрилятором, глюкометром, спірометром, оторіноларінгоскопом, дитячими і дорослими вагами, підсилювачем сигналу сотового зв'язку, вайфай роутером.
Благодійна організація "100% життя. Київський регіон" - найбільша пацієнтська організація в Україні. Мережа працює з пацієнтами та для пацієнтів, в тому числі, опікуючись представниками соціально вразливих категорій населення, зокрема, і з хворобою ВІЛ. Проєкт "Відновлення доступу до медичних послуг у громадах Київської області" впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Надзвичайної ініціативи Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/ СНІД. Серед медичних закладів "первинки" Київщини у ньому взяли участь Баришівський та Тетіївський центри ПМСД.
Які послуги надаються в рамках проєкту і яким категоріям сільських мешканців? Хто з фахівців бере в ньому участь? Який графік відвідувань населених пунктів? На ці та інші запитання відповідає директор КП КНП "Тетіївський ЦПМСД" Олександр ПОЛІЩУК.

ПРОЄКТ "Відновлення доступу до медичних послуг у громадах Київської області" передбачений, насамперед, для людей, які на даний момент не мають повноцінного доступу до медичних послуг внаслідок збройної агресії рф, та потребують соціальної та медичної підтримки, - розповідає Олек-сандр Анатолійович. - Адже мешканцям громад надзвичайно необхідна медична, психологічна та соціальна допомога, бо через війну неймовірна кількість людей залишилася без повноцінного
доступу до життєво необхідних послуг. Отже, у фокусі уваги перебувають внутрішньо переміщені особи, які були вимушені залишити свої домівки та оселитися на Київщині, та соціально вразливі верстви сільського населення. Тож людям не потрібно витрачати кошти, свій час, аби їхати до міста, щоб отримати ці чи інші послуги.
Мобільна медична команда укомплектована сімейним лікарем, медсестрою, психологом, соціальним працівником і водієм та, повторюю, надає медичну, психосоціальну та психологічну допомогу.
Фахівці надають такі послуги, як скринінг (виявлення пацієнтів) на втрату слуху, депресію, діабет, домашнє та гендерно зумовлене насильство, серцево-судинні захворювання, хронічне обструктивне захворювання легень.
Однак, багатьом жителям сільської місцевості не зрозуміло, чому це мобільна медична бригада, в кожному окремо взятому селі, оглядає лише п'ятьох-вісьмох мешканців, яких обирає завідувач фельдшерського пункту (ФП).
Хочу знову наголосити, що, оскільки донором цього проєкту є благодійні фондові кошти американців, то вони витрачаються лише за чітко визначеними критеріями та програмами. На Київщині участь у згаданому вище пілотному проєкті беруть дві громади - Баришівська і Тетіївська.
Цей проєкт у 2022 році почав працюва-ти на Полтавщині та Житомирщині, а в 2023 році - розпочався на Київщині. У його рамках два лікарі, дві медичні сестри, психолог, соціальний працівник та водій пройшли відповідне навчання, адже мобільна команда має працювати злагоджено.
Нині всі маршрути затверджені, а сама медична мобільна команда зробила свій перший виїзд у тестовому режимі у грудні минулого року в Теліжинці, Дзвеняче, Михайлівку. У січні цього року до-нори проєкту погодили ще два виїзди. А у лютому було здійснено чотири виїзди на села. Варто зауважити, що медична мобільна команда обслуговує лише ті населені пункти Тетіївської територіальної громади, де немає лікарів та амбулаторій. Згідно визначених критеріїв її пацієнти - це лише соціально вразливі категорії населення, які визначають завідуючі ФАПами на місцях. Отже, у складі медичної мобільної команди працюють сімейні лікарі Світлана Анатоліївна Міцінська та Іван Юрійович Лукашенко, медичні сестри Віта Олександрівна Меленчук, Галина Іванівна Панченко, психолог Оксана Сергіївна Полозюк, соціальний працівник Наталія Анатоліївна Томчай, водій Олександр Сергійович Лучко.
Проте, як зазначає Олександр Анатолійович, проєкт потребує розширення, оскільки медична команда виїздить до віддалених сіл лише раз на тиждень - по середах. Таким чином, кожне село обслуговується лише раз на два місяці, що дуже мало.
Отож, пацієнтів підбирають заздалегідь до приїзду мобільної команди. В кожному селі за один раз обслуговують від 5 до 8 осіб. А за день з 8 до 20 години встигають прийняти 20-25 пацієнтів у трьох селах маршруту.
В обов'язки лікаря входить виявлення хвороби і призначення лікування. Медсестра робить кардіограму та аналіз крові на цукор і холестерин,спірометрію (вимірювання об'єму повітря в легенях). До речі, після продовження навчання медсестри зможуть робити загальний аналіз крові та відбирати кров аналіз на її біохімічний склад.
Психолог надає психологічну допомогу. Соціальний працівник проводить зважування та вимірювання зросту пацієнтів, соціальне анкетування, у процесі якого виявляє, до якого фахівця пацієнта слід направити - до лікаря чи до психолога. Цю функцію виконує Наталія Анатоліївна Томчай, яка веде весь електронний документообіг виїзної команди.
До речі, психолог - це не психіатр. Якщо психіатр працює з порушеннями психіки, то психолог допомагає пацієнтам подолати важкі емоційні стани, а вони під час війни в Україні не рідкість. Іноді людині, що замкнулася в собі, важливо з кимось просто поспілкуватися та отримати кваліфіковану допомогу фахівця, аби впоратися з психологічними та міжособистісними проблемами, стресовими подіями, подолати залежності. Якраз головне завдання психолога полягає у підтримці нормальної роботи психіки та впорядкування ментального здоров'я.
Дякуючи цьому проєкту, на-голошує Олександр Поліщук, більшість закупленого дороговартісного обладнання передано Тетіївському ЦПМСД у власність. 

У планах "первинки" збільшити кількість лікарів у складі мобільної медичної команди та збільшити кількість виїзних днів, аби була змога хоч раз у місяць побувати в кожному населеному пункті, щоби пацієнт був на контролі. Аби лікар, призначивши йому лікування, через місяць міг його знову обстежити. А психолог мав можливість частіше спілкуватися з пацієнтом.
Записала Ірина МЕЛЬНИК.

"Тетіївська Земля" Випуск №12 22 березня 2024р. « повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора